11 نکته کلیدی درمورد کولر خودرو که باید بدانید

آیا در خصوص کولر خودرو و لزوم استفاده از آن اطلاعات کافی دارید؟ آیا آماده استفاده از آن در روزهای گرم تابستان هستید؟ با توجه به گرم شدن هوا و آغاز فصل بهار و تابستان، استفاده از کولر خودرو بیشتر می‌شود. اما قبل از شروع به استفاده از کولر، باید نکاتی را در خصوص استفاده صحیح از آن در نظر داشت تا در روزهای گرم سال به دلیل نقص فنی سیستم سرمایشی، دچار مشکل نشویم. در این مقاله از امداد خودرو جاده ای رشت قزوین بطور مختصر نکاتی را در خصوص کولر ماشین مطرح خواهیم کرد.

کولر خودرو _ خودروبر رشت قزوین

تاریخچه تولید کولر خودرو

اولین اقدام برای خنک کردن فضای داخل کابین خودرو توسط شرکت فورد انجام شد. این شرکت در خودروهای خود محفظه‌ای برای قرار دادن یخ بین داشبورد و موتور استفاده کرد که از طریق وزش باد سرد کابین را خنک می‌کرد. اما اولین جرقه برای تولید کولر ماشین در سال 1930 با ایجاد سیستم تهویه خودرو زده شد. البته نواقص غیرقابل انکاری داشت از جمله آن می‌توان به حجم زیاد آن اشاره کرد که فضای زیادی از خودرو را اشغال کرده بود. دومین و مهم‌ترین نقص آن، ضعف عملکرد ترموستات بود که عملکرد کلی خودرو را نیز مختل کرده بود. با تمامی این نواقص این اختراع آغازی برای طراحی و تولید کولر خودرو بود. این اصلاحات ادامه داشت تا در نهایت در سال 1953 شرکت Kelvinator  که سابقه طراحی و ساخت سیستم‌های فریزر را داشت، اولین کولر خودرو را بطور رسمی طراحی و تولید کرد. نکته جالب توجه این است که نحوه ساز کار کولر در خودروهای لوکس امروزی هیچ تفاوتی با خودروهای ساده قدیمی ندارد تنها تفاوت در ابزارهای جانبی آن است که استفاده از کولر را در خودروهای لوکس ساده و کاربردی‌تر کرده است.

لزوم استفاده از کولر خودرو

متاسفانه باور غلطی در خصوص افزایش میزان مصرف سوخت در صورت استفاده از کولر خودرو وجود دارد که سبب اجتناب رانندگان برای روشن کردن کولر ماشین در روزهای گرم سال شده است. این در حالی است که سایر بخش‌های خودرو مانند چراغ‌ها، بخاری، سیستم صوتی و… نیز در صورت استفاده موجب افزایش مصرف سوخت می‌شوند اما آیا در استفاده از آنها نیز اجتناب می‌کنید؟ بنابراین بهتر است مقایسه‌ای در خصوص معایب و مزایای استفاده از کولر ماشین داشته باشیم. با خودروبر رشت قزوین همراه باشید قصد داریم در ادامه مقاله به لزوم استفاده از کولر بپردازیم.

 • در روزهایی گرم سال به دلیل کوچک و بسته بودن فضای داخلی کابین، گرمای شدید داخل کابین موجب ایجاد گرمازدگی برای افراد سالخورده و کودکان خواهد شد.
 • گرمای داخل کابین باعث عصبی شدن سرنشینان و مهم‌تر از همه راننده می‌شود که تاثیر مستقیم بر کیفیت رانندگی داشته که نتیجه آن افزایش احتمال تصادفات و سوانح رانندگی خواهد بود. علاوه بر این مانع لذت بردن سرنشینان از مسیر خواهد شد.
 • دقت داشته باشید گرمای شدید داخل کابین موجب آسیب رساندن به قطعات داخلی خودرو مانند روکش صندلی، داشبورد و … خواهد شد.
 • از دیگر مزایای استفاده از کولر، کاهش قارچ و باکتری‌ها در داخل کابین خودرو به میزان 80 درصد است. همین امر موجب کاهش ابتلا به بیماری‌های تنفسی و حساسیت‌های پوستی می‌شود.

با توجه به اهمیت استفاده از سیستم سرمایشی، قطعا راهکارهایی برای کنترل مصرف سوخت و استفاده صحیح از کولر خودرو وجود دارد که در ادامه این مطلب بررسی خواهیم کرد.

خودروبر قزوین رشت - کولر خودرو

11 نکته ساده و کاربردی اما مهم برای استفاده از کولر خودرو

 • قبل از فصل گرما کولر خودرو را بررسی کنید. گاز کولر جزو لوازم مصرفی ماشین محسوب می‌شود که در بازه‌های زمانی مشخص باید تعویض گردد. بنابراین قبل از استفاده، از مناسب بودن فشار گاز کولر اطمینان حاصل نمایید.
 • محفظه کولر به دلیل وجود رطوبت، محیطی مساعد برای رشد انواع باکتری است. بنابراین برای جلوگیری از انتقال باکتری به داخل کابین خودرو استفاده از اسپری‌های مخصوص و یا تعویض فیلتر هوا الزامی می‌باشد. فیلتر هوا نیز یکی دیگر از قطعات مصرفی خودرو است بنابراین در صورت انقضا تاریخ مصرف آن، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 • به دلیل فاصله کم دریچه‌های کولر به سرنشینان خودرو، بهتر است در زمان روشن بودن کولر، سعی کنید دریچه‌های کولر را طوری تنظیم کنید که از برخورد مستقیم باد سرد به سرنشینان جلوگیری شود تا احتمال گرفتگی عضلات و سایر مشکلات ناشی از وزش باد سرد به حداقل برسد.
امداد خودرو جاده ای رشت قزوین
 • در ترافیک یا شیب‌های شدید کولر را خاموش کنید یا درجه آن را کم کنید تا فشار کمتری به موتور وارد شود و مصرف سوخت هم افزایش پیدا نکند. البته در خودروهای جدید به دلیل قدرت بالای موتور و نوع طراحی پیشرفته، این مشکل وجود نخواهد داشت.
 • دقت داشته باشید برای جلوگیری از ایجاد فشار ناگهانی به کمپرسور، همواره در سرعت‌های پایین با دور موتور کم از کولر استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از کولر ماشین، شیشه‌ها را ببندید تا هم هوای خنک از دست نرود هم فشار کمتری به موتور وارد شود.
 • گاز کولر خودرو یا همان گاز فرئون، گازی سمی است بنابراین برای تعویض آن حتما از متخصصین کمک بگیرید.
 • در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بیش از حد مجاز است برای جلوگیری از ورود هوا آلوده به داخل کابین بهتر است از حالت گردش داخلی استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید در روزهای گرم سال و با توجه به محبوس شدن هوا در فضای خودرو ، بدلیل استفاده از قطعات پلاستیکی در داخل کابین، گاز سمی بنزین تولید می‌شود، بنابراین بهتر است وقتی وارد خودرو می‌شود ابتدا شیشه‌ها را به مدت 2 دقیقه باز نگهدارید یا سیستم تهویه را بدون کولر روشن کنید تا گردش هوا صورت بگیرید و بعد از آن کولر را روشن نمایید.
 • دقت داشته باشید استفاده از کولر در زمان توقف، مصرف بنزین را افزایش می‌دهد و در زمان حرکت در اتوبان و سرعت بالا استفاده از کولر و بستن شیشه‌ها در مصرف بنزین مقرون به صرفه‌تر از باز کردن شیشه‌ها خواهد بود.
 • در فصول سرد سال برای جلوگیری از ایجاد رسوب گاز کولر درون مخزن توصیه می‌شود ماهی یکبار کولر را روشن نمایید.
امداد خودرو رشت قزوین

در این مقاله، کارشناسان امداد خودرو رشت قزوین تلاش کردند تا نکاتی کاربردی برای استفاده از کولر ماشین به شما ارائه نمایند و الزام استفاده از کولر را توضیح دهند. اما درنظر داشته باشید برای دریافت مشاوره و خدمات مربوط به تعمیر و تعویض قطعات می‌توانید با شماره 09121827490 تماس بگیرید. کارشناسان امداد خودرو رشت قزوین بطور 24 ساعته آماده ارائه خدمات می‌باشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

تماس سریع کلیک کنید